Skip to Content

Tehnički kalkulatori i alati za obradu metala


Praktični tehnički alati za brži izbor parametara u proizvodnji. Koristite kalkulatore za režime rezanja, izbor tračne testere i TPI, burgije za navoj i druge proračune u mašinskoj obradi, kako biste lakše došli do stabilnog procesa i odgovarajućeg alata.


Tehnički kalkulatori i alati za obradu metala

KALKULATOR REŽIMA REZANJA | IZBOR TPI ZA TRAČNE TESTERE | BURGIJA ZA NAVOJ | PRORAČUNI ZA OBRADU METALA




BIMETALNE TRAČNE TESTERE | Parametri sečenja metala | BICHAMP


Kalkulator za izbor Bichamp testere i režima rezanja

FI CUT M42 · PRO CUT M42 · AA CUT M42 PM · AA CUT PLUS M42 PM · AA CUT M51 PM · AA CUT PLUS M51 PM

Preporuka

-

-
Zubi / TPI
-
Dimenzija lista
-
Brzina trake
-
Preporučeni učinak preseka
Radni parametri – izaberite vrednosti unutar preporučenog opsega
Kalkulator nudi Bichamp opseg. Možete upisati konkretnu brzinu trake i konkretan feed / učinak, a zatim se računaju linearni posmak i procenjeno vreme jednog reza.
-
Izabrana brzina
-
Izabrani feed / učinak
-
Površina preseka
-
Linearni posmak
-
Vreme jednog reza
Proračun: izabrani feed u cm²/min se pretvara u prosečni linearni posmak na osnovu visine reza i površine preseka. Vreme reza je teorijska procena bez vremena prilaza, povratnog hoda, stezanja i manipulacije komadom.
Planiranje kompletnog posla
Unesite dužinu šipke, željenu dužinu komada i broj šipki. Kalkulator računa broj komada, broj rezova, ukupno vreme posla i broj potrebnih smena. Jedna smena se računa kao 8 sati. Dodatak za zastoje pokriva manipulaciju, zamenu šipke i vreme operatera.
-
Komada / šipci
-
Ukupno komada
-
Ukupno rezova
-
Ostatak po šipci
-
Iskorišćenje dužine
-
Ukupan ostatak
-
Čisto vreme rezanja
-
Dodato vreme zastoja
-
Procena ukupnog vremena posla
-
Potrebno smena (1 smena = 8 h)

Kliknite na Izračunaj.

    Bichamp EMEA – referentna tabela brzina za bimetalne testere
    Grupa materijalaParametarØ 100Ø 200Ø 300Ø 400Ø 500Ø 700Ø 1000
    Ugljenični / niskolegiraniBrzina m/min50-8550-7545-6540-5035-4530-4025-35
    Učinak cm²/min45-7050-8045-6535-5035-4525-3520-30
    Cr / Cr-Mo / Ni-Cr-MoBrzina m/min50-6550-6045-5540-5035-4530-4020-30
    Učinak cm²/min30-5040-4835-4230-4028-3622-3216-25
    Kalupni / alatni / topli-hladni radBrzina m/min24-4024-4022-4020-3520-3518-3016-25
    Učinak cm²/min8-2016-3014-3012-2812-2810-258-18
    Nerđajući čelikBrzina m/min40-5035-4535-4028-3525-3220-2818-25
    Učinak cm²/min20-3028-3526-3220-3018-2515-2210-18

    Tabela je za približno 20 HRC / 225 HB. Bichamp navodi 70% preporučene brzine oko 30 HRC / 283 HB i 60% oko 35 HRC / 330 HB; bimetal se ne preporučuje iznad 40 HRC.

    Bichamp – izbor TPI za puni materijal
    Prečnik / širina punog presekaOsnovna TPI preporuka
    do 8 mm14/18
    9–20 mm10/14
    21–30 mm8/12
    31–40 mm6/10
    41–50 mm5/8
    51–80 mm4/6
    81–140 mm3/4
    141–300 mm2/3
    301–600 mm1.4/2
    601–750 mm1/1.5
    preko 750 mm0.75/1.25

    Tabela predstavlja osnovni ciljni TPI prema Bichamp Tooth Pitch Guide logici. Kalkulator zatim proverava da li izabrana serija i dimenzija lista taj korak stvarno nude.

    Bichamp – izbor TPI za cevi, kutijaste i konstrukcione profile
    Debljina zida S / mm1520406080100120150200300400500600≥700
    214/1814/1814/1810/1410/1410/1410/1410/148/128/128/126/106/105/8
    314/1814/1810/1410/1410/148/128/128/128/126/106/106/105/85/8
    414/1810/1410/1410/148/128/126/106/106/105/85/84/64/64/6
    510/1410/148/128/128/126/106/105/85/85/84/64/64/64/6
    610/1410/148/128/126/105/85/85/84/64/64/64/64/63/4
    8—10/148/126/106/105/85/84/64/64/64/64/64/63/4
    10——6/106/105/85/85/84/64/64/64/63/43/43/4
    12——6/105/85/84/64/64/64/64/63/43/43/43/4
    15——6/104/64/64/64/64/63/43/43/43/43/42/3
    20———4/64/63/43/43/42/32/32/32/32/32/3
    30————3/43/43/43/42/32/32/32/32/32/3
    50——————3/42/32/32/32/32/32/32/3
    75————————2/32/32/31.4/21.4/21.4/2
    100——————————1.4/21.4/21/1.51/1.25
    150——————————1.4/21.4/21/1.51/1.25
    200———————————1.4/20.75/1.250.75/1
    250————————————0.75/1.250.75/1
    300—————————————0.75/1

    Kako se čita: pronađite debljinu zida S u levoj koloni i spoljašnju dimenziju profila u gornjem redu. Dobijeni TPI je osnovni Bichamp cilj.

    PRO CUT ima specifične varijabilne korake: 14/18 → 12/16, 10/14 → 12/16, 8/12 → 8/11, 6/10 → 8/11, 5/8 → 5/7. Koraci 4/6, 3/4 i 2/3 ostaju isti. Ako izabrana dimenzija PRO CUT lista ne postoji u tom koraku, kalkulator bira najbliži fabrički dostupni PRO CUT TPI i prikazuje napomenu.

    Izvor brzina: Bichamp EMEA – Operation Tips / Speed Chart. Javni Speed Chart je definisan po grupi materijala i dimenziji obratka, a ne posebno za FI CUT / PRO CUT / AA CUT serije.

    V4.5: plan kompletnog posla dodatno prikazuje broj potrebnih smena na osnovu 8 sati po smeni; proračun ulazi i u A4 štampu.


    UREZIVANJE NAVOJA | Izbor burgije i parametri navoja

    RUVIM TEHNIČKI KALKULATOR

    Kalkulator burgije za navoj

    Izaberi porodicu navoja, standard, nazivnu veličinu i korak. Kalkulator prikazuje preporučeni prečnik burgije i osnovne podatke o navoju.

    Kod metričkog navoja bira se korak u milimetrima. Kod colovnih standarda prikazuje se broj navoja po colu (TPI).
    Preporučena burgija
    Ø 6,80 mm
    ISO Metric
    Oznaka navojaM8 × 1,25
    Korak1,25 mm
    TPI20,32
    Ugao profila60°
    Napomena: vrednosti su radioničke preporuke za bušenje pre rezanja unutrašnjeg navoja. Za kritične tolerancije proveriti zahtev crteža i preporuku proizvođača ureznika.
    RUVIM · THREAD DATA

    STRUGANJE | Parametri obrade metala

    RUVIM TEHNIČKI KALKULATOR

    Kalkulator režima struganja

    Unesite alat, dimenzije obratka i režim rezanja. Kalkulator izračunava S (n) – broj obrtaja, f – posmak po obrtaju, F (Vf) – posmičnu brzinu, vreme obrade, MRR, silu, snagu i teorijsku hrapavost.

    Alat, obradak i operacija
    Upišite tačan alat koji operater treba da koristi. Naziv alata se prikazuje i na A4 štampi.
    Dodaje se na dužinu svakog prolaza.
    Režim rezanja
    Vrednost za G95 / feed per revolution.
    Radijalna dubina jednog prolaza.
    Mašina i opterećenje
    Unesite proverenu vrednost za konkretan materijal.
    Komentar / napomena za operatera
    Komentar se štampa zajedno sa parametrima obrade.
    Napomena za kc: kalkulator ne dodeljuje automatski specifičnu silu rezanja po materijalu. Vrednost treba uzeti iz pouzdanog izvora za konkretan materijal, geometriju i uslove obrade.
    S (n) – broj obrtaja vretena · prvi prolaz
    —
    SPOLJAŠNJE STRUGANJE
    F (Vf) – posmična brzina—
    f – posmak po obrtaju—
    Vreme rezanja—
    Broj prolaza—
    Radijalni dodatak—
    MRR—
    Zapremina skidanja—
    Sila rezanja Fc—
    Snaga rezanja Pc—
    Potrebna snaga motora—
    Obrtni moment—
    Teorijska Ra—
    Teorijska Rt—
    Provera režima
    • Unesite podatke i kliknite Izračunaj.
    ProlazD preD posleapnVfStvarna VcVreme
    Nema proračuna.
    Napomena: proračun je informativan. Konačne režime proveriti prema preporukama proizvođača alata, materijalu, geometriji pločice, stabilnosti stezanja, stanju mašine i hlađenju. Ra/Rt su idealizovane geometrijske vrednosti i ne važe direktno za wiper geometrije.
    RUVIM · TURNING DATA

    GLODANJE | Parametri za obradu metala

    RUVIM TEHNIČKI KALKULATOR

    Kalkulator režima glodanja

    Unesite prečnik glodala, broj zuba, brzinu rezanja, posmak po zubu i zahvat. Kalkulator izračunava S (broj obrtaja), F (programirani posmak), f (posmak po obrtaju), vreme obrade, MRR, snagu i opterećenje mašine.

    1. Operacija i alat
    Upišite tačan alat koji operater treba da koristi. Naziv alata će biti prikazan i na štampi.
    2. Režim rezanja
    Za puno utorno glodanje kalkulator automatski postavlja ae = Dc.
    3. Putanja obrade i mašina
    Napredni proračun sile i snage
    Uneti proverenu vrednost za konkretan materijal i uslove obrade.
    4. Komentar / napomena za štampu
    Komentar će biti uključen u A4 izveštaj.
    S (n) – broj obrtaja vretena
    —
    Unesite parametre
    F (Vf) – programirani posmak—
    f (fn) – posmak po obrtaju—
    Vreme obrade—
    MRR / učinak—
    Radijalni zahvat—
    Ugao zahvata—
    Snaga rezanja Pc—
    Potrebna snaga motora—
    Obrtni moment—
    Zapremina skidanja—
    Provera režima
    • Unesite parametre i kliknite IZRAČUNAJ.
    Napomena: proračun je informativan. Konačne režime glodanja treba proveriti prema preporukama proizvođača alata, materijalu, geometriji pločice, stabilnosti stezanja i realnim uslovima obrade.
    RUVIM · MILLING DATA